חסר רכיב

חינה זיידל

חינה זיידל
ט"ו טבת תרע"ג - כ' אדר א' תשמ"ט
25.12.1912 - 25.2.1989
חינה נולדה ב-1912 בעיירה בוידקוביץ, פלך פולסיה, הגובל בבלארוס, בת שלישית להוריה, שמואל וחנה שביצקי, משפחה מסורתית ציונית, ברוכת ילדים - 5 בנות ו-2 בנים. המשפחה התפרנסה ממסחר זעיר וחנות מכולת קטנה, חיו בצמצום אך בכבוד. 
ב-1917, במהפכה הרוסית, פרצו פרעות ביהודים. אב המשפחה נהרג ומצוקת המשפחה העמיקה.
אחרי המהפכה למדו הילדים בבית ספר יסודי. בגיל 12 עזבה חינה את הלימודים כדי לעזור בפרנסה. עבדה בניהול משק הבית של אחיה שתפעל חברה לכריתת עצים, ועשתה זאת בחריצות ובכישרון רב. 
כשנפתח סניף "החלוץ" בעיירה הצטרפה עם בני גילה לתנועה במטרה לעזוב את הגולה ולעלות לארץ ישראל. היא יצאה להכשרה בקוסטופול והצטיינה כפועלת מעולה. 
במרץ 1935 קיבלה סרטיפיקט ובאפריל הגיעה לארץ, לעין חרוד. פה התחדשה הידידות הישנה עם יוכבד זהבי, שנוצרה עוד בימיהן בעיירה. באותן שנים הגיעו גם גלי העלייה מגרמניה. החברה בעין חרוד שקקה חיים ונעורים.
בעין חרוד נשלחה חינה לעבוד בפרדס. גם שם התגלתה כפועלת מעולה, חרוצה וזריזה ונקלטה במהירות בצוות הפרדסנים. נחשבה לאורזת המיומנת והזריזה ביותר. בעונת הבציר הצטרפה לכורמים בבציר ובאריזה.
באפריל 1939 נישאו חינה ואריה זיידל וחודש אחרי כן הגיע אחיה ראובן לארץ, חג כפול לחינה.
ב-1940 נולד בנם הבכור שמואל, שנקרא על שם אביה. ב-1944 נולד מנחם וב-1950 נולד משהל'ה, שנקרא על שם אחיה שנספה בשואה עם כל המשפחה.
אחרי שנים של עבודה בפרדס ובכרם, עברה חינה ניתוח ונאלצה לעזוב את החקלאות. היא הצטרפה למפעל האריגה והסריגה של רבקה מחנימית וגם שם בלטה בתבונת הכפיים שבה התברכה. אחר כך עבדה במכשיר לתיקון גרביים ובכל עבודה שנדרשה במחסן הבגדים. תמיד חרוצה, עד שחלתה.
בשש השנים האחרונות עבדה חינה בבית תחביב שהיה לה כבית שני. כתמיד עשתה עבודות בזריזות ובדייקנות, ידיה נעו בשעת הסריגה כמכונה, דבר שהדהים את כל רואיה.
הייתה אמא דאגנית ומסורה מאוד - "אימא פולניה". הקרינה חום אימהי והשתדלה להנחיל לילדיה מעולמה התרבותי, שאותו ביטאה בשירים רוסיים.
ביולי 1986 נפטר אריה ממחלה ממארת. דבר זה החמיר עוד יותר את מחלתה של חינה.
בשבוע האחרון לחייה, החמיר מצבה והיא הובהלה לבית החולים, שם נפטרה.
בחדרה, ליד מיטתה נמצאה חוברת הזיכרון של אריה שלא משה מידה מאז פטירתו. ליד החוברת עמד גם שעון, שעמד מלכת ביום פטירתה.
נחתם בית בעין חרוד.
יהא זכרה של חינה צרור עמנו.
חסר רכיב