חסר רכיב

אריה זיידל

אריה זיידל
כ"ד חשון תרע"ב - כ"ה סיון תשמ"ו
15.11.1911 - 2.7.1986
אריה נולד ב-1911 בעיירה מיקשטט, בגרמניה, הצעיר במשפחתו בת 7 הילדים. הוריו: יחזקאל וסופי זיידל קיימו משפחה מסורתית, לא אדוקה מאוד. האב - גבאי בית הכנסת. בעיירה חיו כ-100 משפחות יהודיות מתוך כ-1000 תושבים.
במלחמת העולם הראשונה גויסו האב והאח הבכור לצבא הגרמני. האם, שנשארה עם 6 ילדים, ניהלה חנות קטנה. הייתה כותבת ומקריאה מכתבים עבור הגויים האנאלפביתיים, לקוחותיה, שהביאו לה כתודה מיבול שדותיהם.
לאחר המלחמה עברה העיירה לידי פולין. האח הבכור פתח חנות שעונים וצורפות. באחת הפרעות הוא נפצע ומת. בעקבות זאת עברה המשפחה לברסלאו, שם הצטרף אריה בגיל 13 לארגון הספורט הציוני "בר כוכבא", ושם שמע הרצאות של וייצמן וז'בוטינסקי, למד והרצה על "רומא וירושלים" מאת משה הס וזכה בפרס ראשון. בפעילותו הציונית השפיע גם על משפחתו. אריה הצעיר קישר בין מרכז "החלוץ" לבין חווה חקלאית שהסכימה להכשיר חלוצים.
עקב המצב הכלכלי של משפחתו נאלץ אריה לעזוב את לימודיו ומגיל 16 החל לעבוד בסחר עצים מצ'כיה לפולין. בגיל 19 החליט לעלות ארצה. הוא התקשר למרכז "החלוץ" בברלין ונפגש עם אנצו סירני, ליבשטיין, יהודה וצבייה שרת. הוא נשלח להכשרה בגרמניה ואחר כך, ב-1932, בהולנד.
בברסלאו ריכזו בני משפחתו הכשרה לכ-30 חלוצים. בפסח, לאחר הסדר, נשארו בביתם החלוצים ושרו כל הלילה. למחרת הלשין שכן עליהם במשטרה, והאשימם בקומוניזם. הם נאסרו והוכו. מרכז "החלוץ" סיפק להם סרטיפיקטים והם עלו ארצה עם ראשוני העלייה הגרמנית, ב-1934.
בהולנד עבד אריה בקציר תבואה בחרמש ובגידול בקר. בגיל 23 הצטרף למשלחת שבאה מהארץ לקנות בקר ועלה ארצה עם הבקר כאחראי על המשלוח. כך הגיע מהולנד ישר לעין חרוד ונכנס לעבוד ברפת. התנאים היו קשים אבל למרות העייפות היה פעיל בחוגים שונים ושמע הרצאות. 
ב-1939 התחתן עם חינה ונולדו להם 3 בנים: שמואליק ב-1940, מנחם ב-1944 ומשהל'ה ב-1950.
ברפת עבד אריה למעלה מ-30 שנה. היה רפתן מסור והכניס הרבה שכלולים בעבודה, שהקלו על הרפתנים.היה חבר בוועדה האזורית ותרם בה לקידום הענף. גויס לעזרה ברפת בפרוד ובגברעם וקידם שם את הרפתות.
אחרי שעזב את הרפת עבד זמן מה במטבח ובמכוורת וגם שם הכניס שכלולים. היה אדם פעיל וחזק, בוטח בכוחותיו וגם כשפגע בו הסרטן המשיך לעבוד וללוות את המתרחש במשק. איש יוצר היה.
אב חם לילדיו וסב מסור ואוהב לנכדיו. בן 85 במותו.
יהא זכרו ברוך.

חסר רכיב