חסר רכיב

איבר (Hubert) פיטוסי

איבר (Hubert) פיטוסי
כ"ז כסלו תרצ"ח - י"ז אלול תשפ"ד
21.11.1937 - 12.9.2023
איבר נולד ב-1937 בעיירה התוניסאית לה גולט, שעל שפת הים התיכון, בן בכור לאליס ולז'אק פיטוסי.
בגיל שנה וחצי התייתם מאביו. אימו יצאה לעבוד לפרנסת המשפחה וסבתו חנינה היא שגידלה אותו. קשר עמוק נוצר בין איבר לסבתו.
את מרבית ילדותו בילה איבר בים, במשחק, בצלילה, ובדיג עם הדוד אנרי. 
כעבור מספר שנים נישאה אימו בשנית ונולדו לה עוד 3 בנים ובת.
בגיל 13 עבר איבר לבדו לחיות בפריז כדי ללמוד מקצוע. הוא החל לעבוד בבניין ולכלכל את עצמו. עבד בעבודות המסוכנות יותר, שאיש לא רצה לבצען. השנים בפריז עיצבו את אישיותו, שם ספג וסיגל לעצמו את המנטליות האירופית. אהב מאוד לרקוד ריקודים סלוניים, השתתף בתחרויות וזכה בפרסים על יכולותיו המרשימות ברחבת הריקודים. את רוב זמנו בילה עם ידידו ג'ף וב-1961, כשחשו כי מיצו את החיים הסוערים בפריז, עלו שניהם על ספינה לתל אביב.
איבר למד באולפן הראשון שנפתח בעין חרוד ועם סיום האולפן התגייס לצנחנים. במהלך אימון צניחה חווה אירוע רפואי שאילץ אותו לסיים את השירות הקרבי. עם סיום השירות יצא לשל"ת בקיבוץ יראון ולאחר שנה חזר לעין חרוד ונכנס לעבוד בפלדות ובמוסך.
כשראה את מיכלי, התאהב בה מיד, אך כיוון שהייתה רק בת 12 נאלץ להמתין עד שהגיעה לגיל 18 ואז הציע לה נישואין. ב-1968 נישאו מיכל ואיבר, כשהם מלווים על ידי משפחתה של מיכלי ועל ידי יונה וייל שאימצה את איבר כבן. 
איבר נרשם ללימודי פיסול בירושלים ללא ידיעתה של מיכלי. חתונתם נקבעה ליום שבו אמור היה לצאת ללימודים והוא בחר לבטל את לימודיו. זאת סיפר לה רק כעבור שנים.
ב-1969 נולדה הבת הבכורה, חני, שנקראה על שם סבתו האהובה חנינה. אל חני הצטרפו עם השנים אמיר, אורי, עדי, גל, אליס ואורן.
במהלך השנים קיבל על עצמו איבר תפקידים שונים במשק: מרכז עבודה, מרכז האולפן, אחראי על המתנדבים, איש התפאורה בחגים ושחקן קומי מעולה בהצגות הילדים. כמו כן הפיק במשך שנים רבות את נופש המשפחות בכנרת, להנאתם הרבה של חברי עין חרוד.
בתום מלחמת ששת הימים יצא איבר עם צבי ציזלינג, חברו הטוב, לעבודה בתאילנד מטעם פלדות, כדי להקים מפעל לחברת "עלית". לראשונה בחייו העלה 12 ק"ג שלמים במשקלו.
ב-1978 יצא ללימודי הנדסאות במכללת רופין. 
בשנות ה-90 נסע מטעם פלדות להקים מחלבה בקזחסטאן ועבד שם בקור של 40- מעלות.
איבר היה מסגר מקצועי מעולה ומוכשר. לאורך השנים בנה בעין חרוד מתקנים רבים ביצירתיות, כמו הקרוסלה בגן השעשועים, מטוס לילדים, הליקופטר, בית גמדים ועוד מתקנים עבור הגיל הרך והמשק. עם זאת, היה מטבעו אדם צנוע, איש עבודה מאין כמוהו, בעל ידי זהב, עם גינונים אירופאיים וטוב לב, שתמיד היה נוכח בחצר המשק.
היה איש משפחה מסור, אב נהדר לשבעת ילדיו וסבא חם ל-19 נכדיו.
בגיל 85 עצם את עיניו לעד כשהוא מוקף בכל ילדיו.
יהא זכרו ברוך בתוכנו.

חסר רכיב