חסר רכיב

שיינדל לוז

שיינדל לוז
ב' אב תרס"א - ל' תשרי תשנ"ג
18.7.1901 - 27.10.1992
שיינדלה נולדה ב-1901 בוויז'ניץ, בוקובינה, לאמהּ, ציפורה דוד, מנותקת לגמרי מאביה, שממנו ברחה האם בחוסר כל. כדי להתפרנס, השאירה האם את שיינדלה הקטנה אצל הוריה ונסעה ללמוד צילום, מקצוע שממנו התפרנסה ואף הצטיינה בו. 
כשאחותה קראה לה לבוא לווינה, הגיעו ציפורה ושיינדלה לעיר הגדולה והתוססת. עד למלחמת העולם הראשונה ציפורה עבדה והייתה פעילה במפלגה הסוציאל דמוקרטית ושיינדלה הספיקה לסיים את חטיבת הביניים.
עם מפלתה של אוסטריה הורגש מחסור בכל. שיינדלה נשלחה לצ'כיה כדי להמשיך בלימודיה ולאכול. לאחר נדודים ותלאות חזרה שיינדלה לווינה, אך לא יכלה ללמוד באוניברסיטה בגלל יהדותה. ציפורה פוטרה מעבודתה מאותה סיבה. שיינדלה נעשתה ציונית בהשפעת דודהּ הרופא, ד"ר מאיר, החליטה ללמוד חקלאות, התקבלה לבית ספר חקלאי וסיימה אותו. ציפורה קיבלה עבודה בבית העולים של המשרד הארצישראלי בווינה, מה שקירב אותה להבנת בעיות היהודים ולציונות. שם הכירה חלוצים כאליהו גולומב, דוב הוז, ציזלינג ו...יצחק לוז.
במאי 1923 הגיעה שיינדלה לארץ והתקבלה בחמימות ע"י משפחת הדוד, ד"ר מאיר, שעזר לה להגיע לעין חרוד, בדיוק לחג הביכורים. התנאים בקיבוץ היו קשים. היא שוכנה באוהל עם שתי בחורות - בקיץ לוהט ובחורף קור חודר, הרחצה במעיין והשירותים המרוחקים אינם אלא בורות באדמה. עברית לא ידעה ובגרמנית התביישה לדבר. מיד עם בואה סודרה לעבוד בגן הירק.
כשיצחק לוז סיים את לימודיו ובא לעין חרוד לא קיבלו חברים חדשים בגלל מצב כלכלי קשה. בנימוק של "איחוד משפחתי" הוא התקבל והצטרף לאוהל של שיינדלה ושתי חברותיה.
עם כל הקושי, היו הרבה גילויי חברות: יהושע בן צבי ויצחק מיכאלי לימדו עברית וקירבו אותה ליהדות, היו דמויות מיוחדות כמו רחל זיסלה-לביא, והחיים היו מעניינים. הגיעו אנשים חדשים - כלם עברו בעין חרוד - מנהיגים, שחקנים, עיתונאים, מוזיקאים, משוררים וטיפוסים תימהוניים - כל זה העשיר את החיים.
אחרי תקופת מה הגיעה גם ציפורה לעין חרוד, סבלה מהתנאים הקשים, עברה לעיר אבל חזרה והחלה לתעד במצלמתה את החיים במשק. היא בנתה לעצמה חדר חושך והשיגה חומרים לפיתוח הצילומים. בהבינה את גודל השעה, צילמה בענפים, הנציחה פינות ורגעים חשובים בחיי הקיבוץ. 
שיינדלה התמידה בגן הירק, שהיה ענף שיווק והכנסה, ואף ריכזה אותו, דבר שהיה בו עניין וערך של כיבוש העבודה, הוכחה לשוויוניות המינים. זה לא היה קל כי לקחו כל הזמן בחורות לבתי הילדים. היא עברה קורס ירקנות וזכתה לקשר מיוחד עם נוח נפתולסקי הבוטנאי, ששיתף אותה במחקריו. הייתה זו תקופה נפלאה עבור שיינדלה. עבדו אז מעלות החמה ועד שקיעתה, אבל היה מעניין. 
ערב בואה של צביה, אחות יצחק, החליט הזוג הצעיר להתחתן. עד אז חיו ללא חופה וקידושין. הדוד ד"ר מאיר, שהיה אז רופא בכנרת, סידר עם הרב, שסירב תחילה כי הימים ימי ספירת העומר. שיינדלה, שהופיעה עם "מכנסי עברייה" וסנדלים, איימה שאם לא יחתן אותם, הם יחיו בחטא. הרב נשבר וחיתן אותם. זמן קצר אחר כך, ב-1928, נולד זיר הבכור. בינו לבין ציפורה נוצר קשר מיוחד. הוא שאל הרבה והיא שיתפה אותו באוצר הידיעות והחוויות שלה.
אחר כך נולדו שני הבנים: דניאל ב-1932 וראובן ב-1938. שיינדלה גידלה אותם כמעט לבד כי יצחק הפלח עבד הרבה בשדות עפולה והמפרץ, ויותר מאוחר עסק בעבודת חוץ והרבה בנסיעות.
עם חיסול גן הירק עברה שיינדלה לעבוד בגן הילדים, במטבח, במחסן הילדים, ועם הפילוג פתחה את סניף הדואר בעין חרוד מאוחד. בדואר עבדה עד 1984. אחר כך עבדה בחדר העיון של בית הספר.
בשנה האחרונה נחלשה ועברה לבית חרוב, שם נפטרה בגיל 91.
הייתה חלוצה חרוצה, עמלנית ומתמידה, אינטליגנטית, ישרה, אחראית ומלאת הומור. 
משלושת בניה: זיר, דניאל וראובל'ה, זכתה לשלוש כלות טובות, ל-14 נכדים ולנינים. 
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב