חסר רכיב

רות הקטין

רות הקטין
ח' כסלו תרס"ב - ג' אב תשנ"א
18.12.1900 - 14.7.1991
רות נולדה למשפחה עשירה בעיירה קטנה באוקראינה. אביה, ברוך נוח פייגלין, סוחר אמיד, אדוק מאוד, חסיד נלהב של הרבי מלובביץ', הקפיד על אורח חיים דתי די סגפני בביתו המפואר. על הילדים, 6 בנות ו-4 בנים, נאסר אפילו להסתרק בשבת, אבל הם זכו למורים ומורות פרטיים כדי שיקבלו את החינוך הטוב ביותר.
דווקא על הרקע הזה התפתחה אצל רות תודעה סוציאליסטית עמוקה. החיכוך היומיומי עם השכנים העניים, יהודים וגויים, יצר אצלה תפיסת עולם חברתית. בגיל 13 הודיעה להוריה על עזיבת הדת והפסקה של קיום המצוות. היא החלה למכור בולים של הקרן הקיימת לישראל כשההכנסות הן קודש לתנועה הציונית-סוציאליסטית ברוסיה.
בגיל 14 הצטרפה רות בסתר לחוג נוער ציוני. על כך ידע רק אחיה ברל, שהיה פעיל ציוני. בחוג למדה על קיומה של ארץ ישראל המתחדשת ופגשה את שלום הקטין, ממארגני החוג.
ב-1920 נישאו שלום ורות. משפחתה החרימה את הזוג והם עברו לגור בחדר קטן בבית הוריו של שלום, שם נולד לאחר שנה בנה היחיד יצחק.
לילה אחד נאסרו שלום ורות ע"י שוטרים רוסיים. בתא המאסר מצאו את חצי הסניף. רות דרשה שיביאו לה את יצחק התינוק שעדיין ינק וכך היה. היא היניקה אותו בתא המאסר עד ששוחררה. 3 חודשים אחריה שוחרר גם שלום.
ב-1924 עלו ארצה, נחתו בנמל יפו ושהו תקופה בבית העולים. שלום מצא עבודה בבית חרושת ללבנים ורות - כעובדת ניקיון בבית החינוך לילדי עובדים. בסופי שבוע ובחופשות המעטות יצאה רות לטיולים להכרת הארץ בהדרכת זאב וילנאי, כשהיא נמשכת לחיי הקיבוץ. בינתיים השתלבה בפעילות בסניף המפלגה, בוועידת הפועלות, במועצת המשביר המרכזי ובוועד ההורים של בית החינוך לילדי עובדים. כך הכירה את רוזה כהן, שבנה יצחק רבין למד עם יצחק הקטין, והן נעשו חברות. 
ב-1933 החליטה רות להצטרף לקיבוץ תל יוסף עם יצחק בן ה-12, כאם יחידנית. שלום נשאר בעיר בתפקיד בכיר בוועד הפועל של ההסתדרות. דרכיהם נפרדו. בתל יוסף עבדה רות שנתיים בלול עד שמונתה כאחראית על בית ילדים. היא החליטה לעבור לגור בבית הילדים כדי להיות זמינה יותר לצורכי הילדים, ביניהם יצחק, שלא נהנה משום הקלות או פינוקים.
בבית הילדים הנהיגה רות חינוך ספרטני, רחיצה במים קרים, לבישת מכנסיים קצרים גם בחורף, כי זה מחשל ומחסן. כך התנהגה גם עם עצמה. הילדים התקשרו אליה מפני שהייתה מסורה להם. במשך 8 שנים ריכזה את הפעילות בחברת הילדים. 
ב-1943 הצטרפה למזכירות הקיבוץ המאוחד כאחראית על קיבוצים צעירים. תרמה רבות להצטרפות של צעירות וצעירים לקיבוצים, כמו חנה סנש לשדות ים ושושנה ארבלי-אלמוזלינו לנווה אור. הן הושפעו מהאמונה העמוקה של רות, מהדבקות בדרך ומהדאגה לאדם החלש, לעובד.
ב-1946 גייס טבנקין את רות לשליחות באיטליה, לפעולה עם שארית הפליטה, להכינם לעלייה ארצה ולהתיישבות בקיבוצים. יצחק, בנה, גויס באותו זמן לליווי אוניות מעפילים. רעייתו, בתיה, הייתה אז בסוף ההיריון. כשחזרה מהשליחות פגשה רות את נכדה הבכור, עמירם, וביניהם נקשר קשר רגשי חם ומיוחד. במלחמת יום הכיפורים, בגיל 27, נפל עמירם. עד ליום מותה לא התאוששה רות מהאסון הנורא הזה.
ב-1947 התגייסה רות ביוזמתה לפלמ"ח ומונתה כאחראית לקשר בין החיילים. היא התרוצצה בין  החזיתות השונות בהביאה לחיילים ידיעות טריות ודרישות שלום בכתב ובעל פה ממשפחותיהם.
ב-1952, עם הפילוג בקיבוץ המאוחד, עברה רות מתל יוסף לעין חרוד ועבדה כמטפלת בבית הספר במשך 3 שנים, עד שיגאל אלון וגלילי גיסו אותה כנציגת מפלגת העבודה בכנסת. 14 שנים הייתה רות חברת כנסת, החל בכנסת השלישית וכלה בכנסת השישית, קמה ב-6 בבוקר ומסיימת את יום העבודה בחצות הלילה. פעילה בוועדות החינוך והפנים, יזמה את חוק הרכוש המשותף שמבטיח לאישה בעת גירושין חצי מהרכוש המשותף לזוג. וכן, חוק הירושה שקובע כי "ידועה בציבור" תקבל חלק בירושת חברה לחיים, כמו אשתו החוקית.
ב-1969 החליטה לפרוש מהכנסת והתנדבה לסייע לקליטת עולים בעפולה. במשק התמידה בנתינת תורניות בחדר האוכל, במטבח ובבתי ילדים. ב-1972 פרשה מהחיים הציבוריים והתמסרה לחובותיה כחברת קיבוץ.
בתחילת שנות ה-80 שבו רות ושלום לחיות ביחד. בתום 3 שנים של חיים משותפים, בגיל 86, נפטר שלום, כשרות סועדת אותו במחלתו הקשה.
בשנה האחרונה איבדה רות את ראייתה ועברה לבית חרוב. חברות התנדבו לקרוא לה את העיתונות והייתה מאזינה לקלטות של ספרות יפה שקיבלה מספריית העיוורים בנתניה. עדיין שמרה על אורח חיים ספרטני, צנוע שבצנועים.
זכתה לנכדים ונינים שאהבוה. בת 90 במותה.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב