חסר רכיב

יונה ניישטיין

יונה ניישטיין
ד' תשרי תרע"ג - י"א אלול תשנ"ח
15.9.1912 - 2.9.1998
יונה, בת פרידה ואהרון-שלמה גלוברמן, נולדה בביילורוסיה ב-1912. 
עלתה לארץ ב-1935 כפעילת "החלוץ" ומזכירת הסניף במקום מגוריה. התגוררה בחיפה ועבדה בעיר כצבעית. הייתה פעילה בליגה הסוציאליסטית, במגן דוד אדום ובחוגי משוטטים וחובבי טבע.
ב-1940 התחתנה עם חיים ניישטיין. הם גרו בחיפה. העיר הופצצה. ארץ ישראל הייתה בסכנת כיבוש ע"י גרמניה. הזוג הצעיר התלבט אם זה הזמן להביא ילדים לעולם. חרדו לגורל בני משפחתם באירופה. אך האינסטינקט אמר להם כי יעברו את זה בשלום.
ב-1941 נולד בנם הבכור, ארנון. ה-1942 עברו לעין חרוד, בה נולדו ילדיהם: אברהמל'ה, נחמה, פנינה ורחל. היה עליהם להסתגל לתנאים הקשים: חדר אחד בצריף, בלי חשמל, עם ברז מים בחוץ. לא התלוננו. היה להם טוב.
יונה עבדה בלול, בבתי הילדים, בצבעוּת ושנים רבות בבישול במטבח. עבדה באיזולטור ולבסוף במחסן הבגדים, תמיד ברוח טובה. בכל מקום בו עבדה דאגה ועזרה לחברים, לא ידעה מהו קושי.
ב-1967, עם כיבוש רמת הגולן והקמת היישובים שם, היה אברהמל'ה בין המתיישבים החלוצים במרום הגולן. יונה התגייסה לעזרה, בישלה וניקתה את החדרים, בישלה את ארוחת חג הפסח הראשונה בגולן.
לאורך כל השנים התנדבה לעבוד בקיבוצי ספר צעירים - יראון, חוקוק, אייל - והייתה בין המתמידות להתנדב לעבוד בבציר ענבים בגלגל. כמו כן, התגייסה לעבוד במטבח של חופרי העתיקות בגמלא. בלטה בהתנדבותה לעבודה במחסני צה"ל.
טיפחה משפחה ענפה בת ארבעה דורות: חמישה ילדים, 12 נכדים ו-5 נינים.
במלחמת יום הכיפורים שכל יונה וחיים את בנם, אברהמל'ה.
בשנים האחרונות חלתה במחלה קשה, אך בכל זאת זכתה להיות בחתונת שתי הנכדות, אסנת וניצן.
ערב לפני מותה טייל אתה חיים. כשנפרדו אמר לה "שלום" והיא ענתה לו: "שלום וברכה". למחרת בבוקר נפטרה.
נזכור את יונה כאמא וכסבתא אוהבת, דואגת ומסורה לכל ילד , נכד ונין.
חסר רכיב