חסר רכיב

אבשלום אלברטון

אבשלום אלברטון
א' טבת תרפ"ד - י"ח כסלו תשס"ז
18.12.1923 - 9.12.2006
אבשלום נולד בנר שמיני של חנוכה, תרפ"ד (1923) בזיכרון יעקב, להוריו ישראל ונחמה אלברטון.
הוריו, שגדלו בשנות המהפכה ברוסיה, נפגשו בהכשרת "החלוץ" בקישינוב, עלו לארץ ב-1921 והתיישבו בזיכרון, שם הועסק ישראל במקצועו - עבודות מדידה על אדמות פיק"א.
בהיות אבשלום, הבן הבכור, בן 4 חודשים, הצטרפה המשפחה לעין חרוד בהזמנת הדודה שיינדלה, אחותו של ישראל, ובעלה צבי טקץ'. בעין חרוד ליד המעיין עברו 7 שנותיו הראשונות של אבשלום, הזכורות לו כחיים בגן עדן: שילוב נפלא של מעיין הנובע ממערה בתחתית ההר, נחל הזורם בחורשת אקליפטוסים, הר הגלבוע עם פרחי הבר - חיי כפר בחיק הטבע, לצד בעלי חיים, עצי המטע וגידולי שדה וגן הירק. כל אלה שימשו כר משחקים מלאי דמיון לילדים.
ב-1929, עם פרוץ המאורעות הועברו הילדים למבנה הבטון היחיד על גבעת קומי, רפת א', למען ביטחונם. עם סיום המאורעות חזרו הילדים למעיין. ב-1931 עזבו הילדים באי רצון את "נווה הילדות" ליד המעיין ועלו לנקודה החדשה. התנאים השתפרו - בנייני קבע במקום צריפים ואוהלים, חדר אוכל גדול ובתי ילדים, רק בית הספר תפקד עדיין בצריפים ישנים. 
מכיתה ד' משה כרמי היה המחנך שלהם במשך כל שנות בית הספר. משה, יליד הארץ, שלט בערבית והכיר את החי והצומח וכל פינה בארץ. את כל הידע הזה השתדל להעניק לתלמידיו בהרבה יחס חם ואהבה. מקצועות ההוראה האהובים עליו היו תנ"ך, לשון, טבע וידיעת הארץ. משה הקנה ערכים של יחסי כבוד בין הילדים, בין בנים ובנות, בין יהודים לערבים, ובכלל כבוד לזולת.
את השקפת העולם ינקו הילדים מסביבתם הקרובה, ועיקרה מבוסס על שתי שאיפות עתיקות ימים: ציונות ובניית עולם של צדק חברתי. בגיל נעורים הצטרפה הכיתה לתנועת הנוער העובד. משהל'ה טבנקין, מדריכם, בקסם אישי וביכולת שכנוע, השפיע על עיצוב המחשבה ותפישת העולם שלהם.
ב-1940 עם סיום בית הספר הצטרף אבשלום כחבר לעין חרוד, ואל אביו בעבודה במטע הזיתים.
בשנות מלחמת העולם התגייס לשורות "ההגנה" ונשלח ב-1942 לקורס מ"כים. במשק הוא גויס לצוות המצומצם האחראי על ה"סליקים", דבר שחייב סודיות מוחלטת.
הרומן עם איטה, מורה צעירה מגבעתיים שהגיעה ללמד בעין חרוד, התחיל ערב "השבת השחורה". במשך 6 שבועות היה אבשלום עצור ברפיח. עם שחרורו התפתח הרומן והבשיל עד לנישואיהם שנערכו כחצי שנה לאחר מכן.
לאחר כ"ט בנובמבר, עם פרוץ אירועי המלחמה הראשונים, התגייס אבשלום לחי"ש (חיל שדה) והשתתף בקרבות הגלבוע. בכיבוש מזר שימש כמ"כ ובאחזקת המשלט - כסגן המפקד ואח"כ כמפקד המשלט. בקיץ 1948 גויס אבשלום לגדוד 13 כסמל פלוגתי במחלקה של עוזי ציזלינג, שהשתתפה בקרבות בנגב ובקרב הקשה מכולם על משלט 86. שם קיבל אבשלום את ההודעה על הולדת בתו הבכורה יעל. בתחילת 1949 עבר אבשלום קורס קצינים, סיים כחניך מצטיין וזכה שבן גוריון יענוד לו את סיכת המ"מ.
ב-1950 עם השחרור מהצבא, חזר אבשלום הביתה. בנובמבר נולדה הבת השנייה, מיכל.
הימים ימי הפילוג בעין חרוד. אבשלום, אחיו אילן ואחותו טליה - במאוחד, ואילו ההורים - באיחוד. במשפחה השתדלו לשמור על "שביתת נשק" ואת ליל הסדר חגגו בבית עם ההורים.
הפילוג בבית הספר גרם להוצאת ילדי המאוחד מביה"ס המשותף ולהקמת בית ספר קהילתי עצמאי. אבשלום נשלח ללימודים כדי להיות מורה לחקלאות בכיתות הגבוהות. לאחר 3 שנות לימוד באוניברסיטה העברית ובפקולטה לחקלאות ברחובות, נכנס אבשלום ללמד בביה"ס חקלאות וביולוגיה. נוסף לכך קיבל עליו את הריכוז הארגוני של ביה"ס.
ב-1954 נפטר האב, ישראל. ב-1956 נולד הבן, שנקרא על שם הסבא, ובשם חיבה - אלי.
במבצע סיני פיקד אבשלום כמ"פ בגדוד 91 בחטיבה 9 בפיקודו של אברהם יפה. הם תקפו בעורף האויב, בשארם-א-שייך ויחד עם גדוד צנחנים שהגיע ממערב הכריעו את המצרים אחרי קרב קצר. אבשלום קיבל פקודה לתפוס עם פלוגתו את האי טירן וזכה לתואר "מלך טירן" למשך 36 שעות.
במלחמת ששת הימים השתתף אבשלום בגדוד 925, "חיל רגלים קשיש", ששימש כחיל מצב במוצבי הגבול בקו הירוק. במסגרת זו חזר אבשלום למשלט מזר, שבו לחם במלחמת העצמאות.
לידתו של אלי, שאובחן כסובל מאפילפסיה קשה, שינתה את חיי המשפחה. אי אפשר היה להשאירו ללא השגחה, דבר שהגביל את היכולת לצאת מהבית. אבשלום התמסר בכל נפשו לאלי.
בסוף שנות ה-60 פנה אבשלום למכרז של משרד החקלאות והתקבל לעבודה כעובד מדינה בתפקיד מנהל מעבדה בשירות שדה - מעבדה לבדיקות מים, קרקע וצמחים, בה התמיד עד פרישתו לגמלאות ב-1989. המעבדה שירתה את אזור גלבוע, בית שאן, ויישובי הבקעה עד יריחו. עבודה זו גרמה לאבשלום סיפוק רב והתאימה מאוד לאופיו. היא חייבה השתלמויות מקצועיות וימי עיון, בהם נפגש עם אנשי מקצוע וחברים לעבודה, כמו גם יציאה לשדות ופגישות עם חקלאים בשטח. כשהועברה המעבדה למפעלים האזוריים של בית שאן עם מבנה לעצמה, השתתף אבשלום בכל שלבי התכנון כך שיתאים לצרכים המיוחדים של המעבדה - המקצועיים והמנהליים. כשהוכנס המחשב לעבודה היה אבשלום שותף לתכנון התוכנה שהותאמה לנוהלי העבודה במעבדה. אבשלום נהנה מהנסיעה היומיומית מעין חרוד לבית שאן, משינויי העונות ומראה השדות, העיבודים והגידולים ולהקות הציפורים הנודדות.
עם פרישתו ממשרד החקלאות, קיבל אבשלום תפקיד של ניהול המשרד במוסך. שמח למפגש מחודש עם חברי המשק המבוגרים והצעירים והתמיד בתפקיד זה 12 שנים, עד להתערערות במצב בריאותו.
המכה הכואבת ביותר - מותה של איטה - ניחתה על אבשלום ביום הראשון של המילניום. כך הסתיים פרק חיים של 54 שנים של אהבה וחברות אמת.
זכה אבשלום לראות את נכדו אוֹרי מסיים את בית הספר כתלמיד המצטיין של המחזור, את נכדתו מילי מתחתנת, ואת הולדת הנין הראשון.
בשנותיו האחרונות נחלש אבשלום עד כי בשנה האחרונה לחייו עבר לבית חרוב ושם נפטר.
היה אדם אנושי, צנוע, חכם ומשכיל, רחב אופקים, מסור ונאמן, סקרן וחקרן, איש ספר ואוחז בעט, איש האדמה והטבע, הגיוני ורציונלי, מאופק ורגשן, נדיב ויפה נפש, אהוב ומוערך. יהא זכרו ברוך.

חסר רכיב