חסר רכיב

תוליק (נפתלי) שביט

תוליק (נפתלי) שביט
י"ג תמוז תרפ"ב - כ' טבת תש"ע
9.7.1922 - 6.1.2010
הוריו של תוליק, רעיה ונחום קרפובסקי, חברי קבוצת "החלוץ" רוסטוב ברוסיה, עלו ארצה ב-1922. 
ביולי 1922 נולד בבאר שבע נפתלי-תוליק להוריו .
ב-1923 עלתה הקבוצה להתיישבות בעמק והצטרפה לחלוצים במעיין חרוד. חברי הקבוצה השתלבו בעבודת ייבוש הביצות ועיבוד שטחים לחקלאות.
תוליק התינוק חלה ואמו שמרה עליו, נאבקת על חייו כלביאה. ליד המעיין נולדו אחיותיו, נעמי ורותה. בשבתות נהגה המשפחה לטייל ברכיבה על סוסים, לטפס על הגלבוע וליהנות מעליזותם ואהבתם של ההורים. לימים התפרסם צילום של תוליק הילד יושב על דוכן העגלון בעגלה רתומה לחמור ומחייך.
השמחה נקטעה עם מותה המוקדם של האם רעיה ב-1938. לימים התחתן נחום עם רבקה ונולד להם בן, אהרון-אהרל'ה, אח צעיר לתוליק.
כשסיים תוליק את בית הספר הצטרף ל"הגנה" ובמלחמת העולם השנייה שירת ביחידת התובלה שסייעה לצבא הבריטי בסוריה. במלחמת העצמאות היה בין נהגי השיירות לירושלים הנצורה, שהותקפו מאש צלפים ערבים. לא פעם בעת פריקת החלב בירושלים התגלו כדים מחוררים מפגיעת הקליעים. בצבא התקדם תוליק בסולם הדרגות והגיע לקצינות. במלחמת יום הכיפורים שירת כמא"ז של קיבוץ דוברת.
אחרי מלחמת העצמאות חזר תוליק הביתה ויחד עם פועה בנו זוגיות מופלאה. נולדו ארבע הבנות: רעיה, נורית, אילת ואורלי. ואז היכה האסון - רעיה, הבכורה, חלתה ונפטרה בגיל 13. 
הולדתו של הבן, רן, השיבה את האור לבית. תוליק חזר לטיולי המשפחה בגלבוע, שב לעבוד בגינה הפורחת וחזר למעורבות בחיי הציבור.
חייו המקצועיים של תוליק היו מגוונים ומשמעותיים. הוא מילא תפקידים רבים בעין חרוד ומחוצה לה. היה מוסכניק, פלח, סדרן עבודה, מרכז עבודה ומרכז משק. יצא לעבוד בקואופרטיב בית-שאן-חרוד ובהמשך - באל"צ, כגזבר ורכז קניות. 
עם סיום עבודתו באל"צ, הצטרף למחלקת הרכש ב"פלדות" והוסיף לה את "הפרטים הקטנים" שהפכו את המקום לנעים ו"פעיל". תוליק היה איש שירות מאיר פנים והתמיד לאורך שנים בתפקידו, ממנו נפרד בגיל 82.
תוליק ופועה זכו לראות את שבטם גדל ומתרחב. ביחד חבקו 13 נכדים ו-8 נינים.
ב-2004 נפטרה פועה. תוליק עבר לבית חרוב, שם המשיך לשמור על עצמאות, נהנה מקריאת ספרים, טיולים וביקורים במוזיאונים. נאמן לדרכו, לא התלונן והעביר בנחת את ימיו, שנמהלו בעצב על מותה של פועה. נזכור את תוליק - חבר ושותף בעין חרוד עד ליומו האחרון.
יהא זכרו ברוך.
חסר רכיב