חסר רכיב

רבקה שאקי

רבקה שאקי
ג' אדר תר"פ - כ' חשון תשע"ב
22.2.1920 - 17.11.2011
רבקה נולדה באי קורפו, יוון, ב-1920, בביתם האמיד של הוריה, סלביה ושמואל מצא, כאחת מששת ילדיהם. ילדותה עברה ברווחה וביחסי שכנות הרמוניים עם היוונים. למדה בבית ספר איטלקי ויווני וגם מעט עברית. בחרה ללמוד ולהיות תופרת מקצועית.
החיים השלווים החלו להתערער עם עליית היטלר לשלטון ופרוץ המלחמה. אנשי קורפו חשבו שהים סביבם יצילם מהגרמנים. אך הים לא הציל. יהודי קורפו רוכזו במחנה צבאי ליד העיר ומשם הועברו ברפסודות למחנה ליד אתונה.
ב-7.6.1944 נלקחו יהודי קורפו לאושוויץ. הזקנים והילדים הומתו מיד. בכשירים לעבודה הוטבעו מספרים. רבקה ואחיותיה קיבלו מספרים עוקבים. החלה שגרה של חיי סבל שלא ניתן לתאר. באחת הסלקציות נלקחה רבקה לתאי הגזים. באומץ נדיר קפצה מהמשאית, הסתתרה במחנה והצליחה להסתנן למשלוח שיצא לברגן בלזן. הבחורות ההמומות מהצלחתה אמרו לה: את תראי את סוף המלחמה. מברגן בלזן הועברה רבקה למחנה גלנאו שבו עבדה בתעשיית הנשק תחת הפצצות של בנות הברית. משם הועברה עם אחותה למחנה סוסוניה ומשם שוב נלקחו ברכבת למטהאוזן, אליו הגיעו לאחר 17 ימים ללא אוכל ושתייה.
ב-5.7.1945 שחררו האמריקאים את המחנה. רבקה הובלה לבית חולים מחוסרת הכרה. אחרי 5 ימים שבה הכרתה ומצאה את אחותה לידה. הייתה האחרונה ששוחררה מבית החולים לאחר 4 חודשים. היא ואחותה יצאו ליוון לחפש שרידי משפחה. בקורפו נודע להן כי ביתן נהרס, ממשפחתה הגרעינית שרדו רק היא ואחותה, ובני דודים שלהן.
לאחר חודשיים בקורפו החליטו רבקה ואחותה לנסוע לאתונה. בהכשרה באתונה פגשה את אליהו שאקי, שהגיע לאושוויץ עם רבקה ואיבד שם את אשתו ואת בתו.
רבקה ואליהו נישאו באתונה בעזרת השליח הישראלי שָאריק אוּרי מבית השיטה. הם הגיעו לחיפה באניית המעפילים "הנרייטה סאלד", נתפסו ע"י הבריטים והוגלו לקפריסין. אחרי 4 חודשים הגיעו לארץ והשתקעו בתל אביב. 7 שנים חיו בעיר, שם נולדו שמואליק בכורם ויצחק אחריו.
באוגוסט 1953 הגיעה המשפחה לעין חרוד. לאחר כשנה נחתה עליהם מכה קשה - שמואליק בנם מת ממכת חום. עם ההתאוששות נולדו להם יחזקאל ושלווה, שנקראה על שם האם סילביה. אחריהם נולד חיים. אך הדאגות דבקו בהם. יחזקאל חלה בפוליו וחיים - בדלקת קרום המוח.
עם זאת, כוח ההישרדות והיכולת להתמודד עזרו להם להתגבר ולגדל ילדים טובים ומוצלחים, דבר שנתן לחייהם טעם ותקווה.
רבקה עבדה כל השנים כתופרת מקצועית וזכתה להערכה רבה מחברות המשק.
אליהו עסק בנגרות ובחידוש רהיטים בפוליטורה. מאוחר יותר יצא לעבוד בספינות של חברת הספנות הקיבוצית "תרשיש".
הילדים גדלו מוצלחים ואהובים במשפחה ובחברה. נר לרגליהם היו כיבוד אב ואם, ואהבת הזולת. נראה היה כי הגיעו ימי השקט והיציבות לבית שהוקם מהריסות.
ואז פרצה מלחמת יום הכיפורים ב-1973. יצחק השריונר נפל בקרבות החווה הסינית. האבל היה כבד מנשוא. רק נישואי הילדים: שלווה, חיים ויחזקאל, והולדת הנכדים, הכניסו קצת אור לביתם.
אליהו נפטר ב-1980. רבקה המשיכה לבדה. המכאובים הקשים שהודחקו עד כה, צפו ועלו כבדים מהכיל. ב-2003 עברה רבקה לבית חרוב, רדופה ונרגעת לסירוגין, מתרחקת ושוקעת.
הנינה שנולדה לה ב-2010, נכדה ליחזקאל, כבר לא יכלה להצהיל את רוחה. 
ב-17.11.2011 תמה סאת הייסורים בחייה הארוכים של רבקה. השמים הקודרים ביכו אִתנו את לכתה.
יהא זכרה ברוך בתוכנו.

מסמכים מצורפים

רבקה שאקי
חסר רכיב