חסר רכיב

מיכאל עץ-חיים

מיכאל עץ-חיים
ט' אדר ב תרפ"ז - ד' אדר תשע"ד
13.3.1927 - 4.2.2014
מיכאל נולד ב-13.3.1927 להוריו אוסקר (אהרון) ולאה. כילד זכה לגדול 3 שנים בעין חרוד ליד המעיין, שם נולד גם אחיו הצעיר אוּרי. בעין חרוד "למעלה" נולדו עליזה ורוני ואחרונה - רותי.
על מיכאל עברו תקופות ילדות ונעורים מלאות חוויות - לימודים, עבודה בענפי המשק מגיל צעיר, טיולים שנתיים רגליים שנמשכו מספר ימים; וטיולי שבת לגלבוע ובעמק.
בשנות ביה"ס האחרונות עבד מיכאל בפלחה. במאי 1947 התגייס לפלמ"ח.
היחידה שלו הצטרפה לבית הערבה בתנאי חיים קשים: עבודה במפעל האשלג, משטר אימונים מפרך, חום ואבק. גם הכרזת עצרת האו"ם על הקמת המדינה לא הייתה להם יום חג. אזור ים המלח לא נכלל במדינה, הקשר עם הארץ נותק, מטוס קל העביר אספקה לבית הערבה, פינה חולים והעביר את הילדים למרכז הארץ.
בעת הכרזת המדינה היה המקום נצור ופונה לאחר מו"מ עם הירדנים. מחלקת הפלמ"ח הועברה בסירות לסדום, שם שהו עד לאוקטובר 1948. השחרור הגיע לאחר פירוק הפלמ"ח.
מיכאל חזר למשק ולאחר זמן קצר יצא לשנה לעזרת קיבוץ בית גוברין.
בשנת 1951 נישאו שרה ומיכאל וּבנוּ את ביתם בעין חרוד. נולדו להם עפרה נירית ומור. לימים הצטרף למשפחה שמואל לונדון.
מיכאל עבד בגן הירק לצד אוסקר אביו. בשיתוף עם חברת "הזרע" הם ערכו ניסיונות בגידול ירקות לזרעים, ובעקבות הצלחתם נבחר מיכאל כחבר בהנהלת "הזרע".
מיכאל מילא תפקידים בעין חרוד: סדרן עבודה, רכז משק, רכז קניות בשנים הקשות לאחר הפילוג, ורכז מים. ב-1978 קיבל תפקיד באגודת המים כאחראי על חלוקת המים לישובים, על מכוני השאיבה ועל הבארות. בשנותיו האחרונות דאג למצבם התפעולי של המכונים וטיפח את סביבתם. 
כפי שאמר: "האהבה שנטע בי אבי לחקלאות ולגידולים, והאפשרויות הטמונות בפינות אלה, מדגדגות לי בידיים. השגתי ייחורים ושתילים והתחלתי לגדל בהן עצי פרי... כל הבא להתכבד צריך להותיר לאחרים ולשמור על העצים. לפעמים עץ בודד בעמק עושה משהו" - דברי מיכאל, שהיה טייל וצלם מחונן. שנים צילם את אירועי המשק, תפס בעינו הרגישה את החיים ואת הנוף.
כל השנים נשמרה למיכאל האחריות על קציר העומר, על תקינות החרמשים ושמירתם. הוא היה המוביל בתהלוכת הבאת העומר בפתיחת ליל הסדר, איש החצבים בי"ח באלול, והאחראי על חלקות הקברים בבית העלמין.
מיכאל השאיר אחריו שלוש בנות, נכדים ונינות.
היום נעקר עץ עם שורש במשקנו. נזכור את האדם שנטע עצים - עצי חיים.
חסר רכיב