חסר רכיב

נורית שפרוני-זכאי

נורית שפרוני-זכאי
ד' אב תרצ"ג - י"ג שבט תשע"ו
27.7.1933 - 23.1.2016
נורית, בת בתיה ובנימין זכאי, נולדה בגבעת ברנר ב-1933, אחות לרחל הבכורה ולראובן הצעיר ממנה - אחת מראשוני הילדים שנולדו בישוב.
מילדותה בגן זכרה את אווירת המתח של ימי מאורעות 1936-1939 והפחדים שעוררו בה. זכרה חלומות רעים ואת צלצול הפעמון שהזעיק את חברי המשק להלוויית חברי גבעת ברנר, את הבריחה מנערים ערביים שרדפו אחריהם ואימוני גדנ"ע של הילדים.
בגיל 17 הגיעה נורית עם בני כיתתה מגבעת ברנר ללמוד בעין חרוד בכיתות י"א-י"ב. 
בתום הלימודים חזרה לגבעת ברנר, עבדה בגן עצי פרי ושירתה בנח"ל בירושלים.
בעין חרוד הכירה את שמעון וחברותם נמשכה עד לנישואיהם ב-1952. את ביתם הקימו בעין חרוד.
איל נולד ב-1954 וכעבור שנתיים נולד ארנון. ב-1963 נולדה הגר ובת הזקונים, תמר, נולדה ב-1971, מתנה ליום הולדתה ה-38 של נורית.
במלחמת יום הכיפורים נפל אחיה הצעיר של נורית, ראובן, שהיה נשוי לנירה ואב ל-3 ילדים צעירים. 
עם בואה לעין חרוד התקבלה נורית לעבודה במשרד הטכני של "פלדות", שם עסקה בשרטוט טכני. היה זה בתקופת הפילוג, בזמן חלוקת המפעל ותכולת המשרד הטכני בין המאוחד לאיחוד. משה (פריץ) בר שדה לימד אותה את מלאכת השרטוט ועשיית העתקות שמש כדי להשאיר במשרד העתקי שרטוטים.
במשך כל חייה הבוגרים, עד ל-2005, עבדה נורית במפעל, מתפתחת ומרחיבה ידע והבנה בתחומה כאוטודידקטית, הלומדת מהניסיון ומניסיונם של מנחיה וחבריה בפלדות, למעט קורס במכללת רופין.
ב-1984 יצאה נורית לשנתיים לימודים בקורס הגבוה של אפעל, וחזרה לפלדות.
עזיבת פלדות בגיל 72 לא הייתה קלה לנורית. היא התנדבה לעזור בארכיון, שם סרקה בקפידה ובאחריות את אוסף התמונות הגדול. גולת הכותרת של עיסוקה בארכיון היה סידור וספרור של אוסף השרטוטים והמפות שבו. המשיכה לעבוד בארכיון עד 2010.
נורית ושמעון גידלו 4 ילדים שהסבו להם הרבה נחת, עד למותו החטוף של שמעון ב-1990. מאז התמכרה נורית לאהבת הספר והקריאה. המשיכה לטפח את הבית ואת המשפחה המתרחבת. הייתה סבתא חמה ואוהבת ל-14 נכדיה ולנין שנולד לנכד שגיא. 
כמו כן, זכתה נורית ליהנות משובה של תמר עם משפחתה לעין חרוד.
מתוך מודעות לקשייה הפיזיים בחרה נורית לעבור לבית חרוב, שם, בהפתעה וללא התרעה, בשקט ובצניעות, בעודה עצמאית וצלולה ומבלי להיות לטורח על אהוביה - עצמה את עיניה לנצח והיא בת 83 שנים. 
יהא זכרה ברוך בתוכנו.
חסר רכיב