חסר רכיב

עוזי עממי

עוזי עממי
י"ד תשרי תרצ"ה - כ"ז אדר א' תשע"ו
21.11.1924 - 7.3.2016
עוזי נולד להוריו אליהו קולקין-עממי ומינה כהן ב-21.11.1924 בבית החולים ליד מעיין חרוד, אח בכור לאחיו, יצחק (חקי) שנולד ב-1926 ולאחותו רחל שנולדה ב-1930.
ב-1930 עלה הקיבוץ מהמעיין להתיישב בנקודה החדשה על גבעת קומי. משפחת עממי גרה בבית הקרוב לחדר האוכל, בשכנות לליליה ולוויניה כהן, שהיו שותפים אתם בעיתון היומי.
בית הספר של אז כלל שני צריפים באזור של שכונת הברושים כיום. בחברת הילדים שרר משטר קפדני - "משטר של משה כרמי", ששאף לחנך את הילדים להרגלי ניקיון והיגיינה, להופעה מסודרת ולהרגלי אכילה נכונים. כדי שנהיה בריאים קיבלו הילדים כל בוקר כף של שמן דגים. הילדים השתתפו בתורנויות של הכנת הארוחות והניקיון שאחריהן.
שושנה המורה חינכה אותם בכיתות הנמוכות ויעקב סלנט - בכיתות הגבוהות. עוזי וכיתתו הספיקו ללמוד שנתיים בבית הספר המשותף לעין חרוד ותל יוסף, שנבנה בין שני הקיבוצים, וסיימו לאחר 11 שנות לימוד במחזור ו'. עוזי התבלט בתבונת כפיים והודות לכך רכש לעצמו ידע ומקצוע בתחום המכונאות עוד לפני שלמד בקורס מכונאות.
כבר כילדים בכיתות ג' ד' התחילו לעבוד אחרי הלימודים בעבודות עונתיות: דילול התירס וקטיף הקלחים, איסוף זמורות בכרם, מסיק זיתים, פיזור צליו נגד עכברים בשדה. כשקצת בגרו החלו לעבוד באופן שיטתי בענפי המשק, כל חצי שנה בענף אחר, כדי שיכירו את הענפים השונים. את עבודתו במוסך אהב עוזי במיוחד מאחר שגם אביו עבד במוסך לפניו.
ב-1941 התגייס אביו לבריגדה. בפברואר 1942 נפצע אביו ונפטר בגיל 43. עוזי היה אז בן 16.
זמן קצר לאחר נפילתו של אביו פנו לעוזי שיתגייס לפלמ"ח. אמו שהתאלמנה התנגדה לגיוסו ועוזי קיבל את הכרעתה. הוא נשאר באזור במסגרת ההגנה המרחבית, התארגן במחלקת חי"ש והיה מקלען בפיקודו של אבשלום אלברטון. ב-1948 השתתף בקרבות על הגלבוע.
בשנות ה-40 עבד עוזי במסגרייה. בראשית שנות ה-50 עבר לעבוד במוסך, מקום שתמיד רצה לעבוד בו והתאקלם בו במהירות. יצא לקורסים מקצועיים קצרים מדי פעם כדי להשתלם.
ב-1949 נישאו עוזי ודינה. ב-1950 נולד הבן הבכור אליהו, שנקרא על שם הסבא, אביו של עוזי. ב-1954 נולד צביקי שנקרא על שם אביה של דינה שנספה בצעדת המוות, שבוע לפני סיום המלחמה. אחריהם נולד הבן השלישי, יפתח. עוזי ודינה אימצו את אבשלום-אבשה, בן כיתתו של אליהו. המשפחה גדלה, נולדו נכדים ונינים.
ב-1961 יצא עוזי להשתלמות מקצועית בשוויץ ובאנגליה במסגרת "אורט" ונעשה מכונאי מוסמך. 
בתחום התרבות היה עוזי איש צוות של מקריני סרטי קולנוע במשק עם ורנר שום ושורי אתר.
אחרי מתחמת יום הכיפורים גייס נחום שריג מכונאים מקצועיים לתחזוקת טנקים וזחלמים. תפקד כאזרח עובד צה"ל במשך למעלה משנה. 
שנים רבות עבד עוזי במוסך וכבעל הסמכה ב-4 תחומים היה המנהל המקצועי של המוסך. חבריו כינוהו כ"דוקטור למכונאות", לכל תקלה התייחס בצורה מדעית.
מיולי 2000 עבר עוזי לעבוד בפלדות במחלקת הווידיומטים. גם שם, כמו במוסך, נשאר פרפקציוניסט.
היה איש משפחה למופת. זכה ל-9 נכדים ול-4 נינים. יהא זכרו ברוך.

מסמכים מצורפים

חוברת עוזי עממי
חסר רכיב