חסר רכיב

נחמה סבוראי

נחמה סבוראי
י"ג טבת תרפ"ט - ד' אלול תשע"ו
26.12.1928 - 7.9.2016

נחמה (לבית וולפה) נולדה ב- 26.12.1928 למשפחה דתית מן הישוב הישן בירושלים. הוריו של סבה מצד האב היו מן הראשונים שיצאו מחוץ לחומות העיר העתיקה. סבה היה יליד הארץ וסבתה עלתה ארצה בגיל 10. המשפחה הייתה משפחת בנאים שהפכו לקבלני בניין.

כשהייתה נחמה בת חצי שנה נהרג אביה במאורעות תרפ"ט ואמה רחל נותרה עם שלושה פעוטות ובהריון עם הרביעית. הסבתא באה לגור איתם על מנת למלא את תפקיד האב. בבית דברו יידיש ואת העברית למדה נחמה ברחוב ובבית הספר.

רק כשסיימה את בית הספר העממי, ועברה לבית ספר מקצועי פגשה לראשונה באנשים חילוניים והדבר עורר אצלה מחשבות בכיוונים חדשים. למרות המחשבות והשאלות יצאה נחמה להכשרה בקיבוץ דתי והצטרפה לגרעין שיסד את עין צורים בגוש עציון.

עין צורים עלו על הקרקע ב-1946. ובשל אפשרויות הפרנסה המוגבלות יצאה לעבוד בירושלים בבית יתומים, ולקיבוץ הגיעה רק בשבתות.

ב-1947 יצאה לקורס חובשים קרביים ולאחר שובה נסגר המצור על יישובי גוש עציון. הגוש הותקף ע"י הלגיון, כפר עציון נכבש ולאחר שהוחלט על כניעת הגוש, נלקחו האנשים ואיתם גם נחמה, למחנה שבויים בירדן.

לאחר השחרור מהשבי, הצטרפה נחמה לפלמ"ח ועבדה במטה חטיבת הראל, תחילה במטבח, ואח"כ בתמיכת יוספל'ה טבנקין כלוחמת בשורות החטיבה עד לפרוק הפלמ"ח.

עם סיום המלחמה, חיפשה נחמה קיבוץ, הלכה לסמינר רעיוני באפעל, ובסיומו בחרה לחיות בקיבוץ נחשולים. היא נשלחה להכשרות ולהדרכות במקומות שונים ובאחד מהם פגשה את יוחי מעין חרוד. לאחר תקופה קצרה החליטו נחמה ויוחי להתחתן. המעבר לעין חרוד, הקיבוץ הגדול, לא היה קל לנחמה ורק אחרי עשור החליטה להיות חברה באופן רשמי.

לנחמה ויוחי נולדו ארבעה ילדים: צאלה, עידו, חגי, ועמוס. כאשר יוחי יצא ללימודים, גידול הילדים הקטנים נפל בעיקרו על נחמה.

היא עבדה במשתלה ובכרם עד לחיסולו, ואחר כך יצאה ללמוד אלקטרוניקה, מקצוע שבו עסקה מאז.

אחד הדברים שהיו חשובים לנחמה, היה הקשר עם שרה יצקר, אימו של יוחי. קשר מיוחד, שלא נפגע גם לאחר הפילוג נרקם ביניהן, ושרה עזרה מאוד לנחמה בגידול הילדים.

השנים עברו, הילדים בגרו, שלושת הבנים נשארו בעין חרוד וביתם של נחמה ויוחי היה בית חם עבורם.

בשנתיים האחרונות לחייה, חלתה נחמה וסבלה, אך הילדים והמטפלת אנג'לה עשו הכל כדי להקל את סבלה.

סיפור חייה המיוחד, דעתנותה ומקוריותה – שייכים לדור ולדמויות שהולכים ונעלמים מחצר עין חרוד, ויחסרו לחברה ולחייה.

הלכה לעולמה בגיל 87.

מסמכים מצורפים

נחמה סבוראי-סופי
חסר רכיב