חסר רכיב

מזל עץ חיים

מזל עץ חיים
י"ב טבת תרצ"ו - ט"ז אדר תשע"ח
7.1.1936 - 2.3.2018

מזל נולדה בעיר פס שבמרוקו, למרים ולמרדכי אפללו כבת התשיעית, בת הזקונים, ונקראה בשם פורטונה – מזל. לפניה נולדו אחיה הבכור ושבע אחיותיה הגדולות ממנה.

המשפחה התגוררה בבית הדוד העשיר בגטו היהודי – ה"מלאח" – שהיה בחסות המלך וממנו נשקף ארמונו.

ברחוב דיברו ההורים ערבית אך שפת הדיבור בבית היתה צרפתית, שבה למדו ולימדו בבית הספר אליאנס. מזל למדה במגמת ניהול חשבונות וסיימה את לימודיה התיכוניים. בנעוריה השתייכה מזל לתנועת הנוער "הבונים דרור".

כשבגרה עברה מזל לקזבלנקה ובשנים 1959 עד 1962, מועד עלייתה ארצה, עבדה כמזכירה ומנהלת חשבונות במפעל לייצור נעליים.

המשפחה רצתה לעזוב את מרוקו, שהיתה סגורה לעלייה. הם טסו לפריז ומשם המשיכו לישראל, כשהם מותירים מאחור את קברות האם, הבן הבכור ושתי בנות שנפטרו בילדותם.

האב ובנותיו הגיעו לארץ ב-1962 ונקלטו במגדל העמק. מזל שובצה לאולפן לעברית בעין חרוד. במהלך לימודיה הכירה את אורי עץ חיים, והחליפה את שמה מפורטונה למזל. אורי ומזל נישאו ב-1963. מזל, האינטליגנטית, השתלטה במהירות והיטב על השפה העברית.

לאחר האולפן החלה מזל לעבוד בהנהלת החשבונות במועצה האזורית "הגלבוע". לאחר מכן עבדה בהנהלת החשבונות של עין חרוד ושל הנגרייה.

מזל התקשתה להסתגל לחיים בקיבוץ וב-1969 עזבה עם אורי את עין חרוד. שניהם מצאו עבודה והסתדרו היטב, אך מזל, שראתה את אורי נקרע בגעגועיו לעין חרוד, יזמה וניהלה את חזרתם למשק ב-1971.

מזל חזרה להנהלת החשבונות ואחר כך יצאה ללמוד תפירה והחלה לעבוד כתופרת. היה לה חוש טכני טוב, ראש פתוח וידי זהב. היא ואורי רכשו מחשב, בעזרתו תקשרה מזל עם העולם הגדול דרך ערוצים למרוקו, לצרפת ולתכנים שאהבה, כמו שירי אדית פיאף. השתלטה בקלות על כל חידוש בתקשורת האלקטרונית.

מדי כמה שנים נסעו מזל ואורי לבקר את בני משפחתה בחו"ל וטיילו בעולם. את הטיולים תכננה מזל מאלף עד תו, קבעה מועדים, מסלולים, מלונות וכרטיסים. בתקופת רבין – תור הזהב של יחסי מרוקו-ישראל – הם ביקרו במרוקו בטיול שורשים מקיף, סיירו בערים הגדולות ופקדו את קברות בני המשפחה.

מזל ואורי השתתפו בטיולי המשק, במסיבות פורים ובאירועים הציבוריים. אך רוב הזמן התנהלו חייהם בביתם הקטן, בפרטיות, בשולי החברה, שמזל לא ממש נטמעה בתוכה, גם מבחירה.

בשנה האחרונה סבלה מזל מבעיות בריאות, אושפזה בבית החולים ונפטרה בפתאומיות, כשאורי יושב לצדה בנאמנות ובדאגה, בהן עטפו זה את זו לאורך יותר מיובל שנים.

תבוא אליך, מזל, השלווה והמנוחה באדמת עין חרוד.

מסמכים מצורפים

חוברת מזל 17.3.18
חסר רכיב