חסר רכיב

רחל תמרין

רחל תמרין
י' תשרי תרס"ג - כ"ח אלול תשמ"ו
11.10.1902 - 30.9.1986
רחל נולדה ב-1902 באומסק שבסיביר למשפחת צַ'ייקו, לאביה ולאם גיורת שהייתה אשתו השנייה.
כשהגיע "קול הציונות" לערבות המושלגות, ומשגדלו 5 ילדיו מאשתו הראשונה, קם האב ועלה לארץ  עם אשתו ועם שני ילדיהם, רחל בת ה-8 ואחיה הבוגר ממנה ב-4 שנים.
האב, שעסק בתוצרת חלב ותעשיית גבינות, לא מצא את מקומו בירושלים. החיים לא היו קלים תחת שלטון התורכים, ונעשו קשים יותר בזמן מלחמת העולם הראשונה. האב עבר עם משפחתו למושבה בת-שלמה. רחל אהבה את חיי הכפר. הייתה רוכבת על חמור עם שני פחים מקשקשים למעיין להביא מים. הערבים היו שואבים וממלאים אותם. לא היה פחד מהערבים.
כשסיימה רחל את בית הספר העממי, עברה המשפחה לחיפה, שם למדה רחל בבית הספר הריאלי. 
בחיפה נפטר האב והאם פתחה מסעדה ביתית, "מטבח", ממנו התפרנסו בקושי. רחל נתנה שיעורים פרטיים כדי שתוכל לקנות צורכי לימוד ובגד חדש. עם סיום המלחמה, ב-1918, עבר האח לכרכור. ב-1920, אחרי שהתבסס שם, לקח אליו את האם ואת רחל. 
ב-1921 פגשה רחל בכרכור את יעקב תמרין, שהיה בנאי ומצא עבודה בבת גלים. הם נישאו.
ב-1924 הגיעו עם יעל בת 4 החודשים לעין חרוד. אמהּ של רחל הצטרפה אליהם. רחל הוכיחה את עצמה מייד כמטפלת מעולה. לתפקיד זה התייחסו ברצינות רבה. כל מטפלת נבחרה בקפידה ומיטב הרופאים והיועצות הובאו להדרכה. הילדים קדחו הרבה, סבלו מחום ומיתושים, אך הייתה התרוממות רוח. כולם היו צעירים, מלאי שמחת חיים ועניין ולא חשו בנטל.
רחל עברה עם הילדים הראשונים אל הנקודה החדשה שנבנתה בגבעת קומי. שנים רבות עבדה כמטפלת: בבתי התינוקות, אחר כך בגן הילדים ובבית הספר, באגף חדרי הרחצה, בטיפול הראשוני והמקיף בניקיון ובבריאות הילדים. העבודה בחינוך עם צוות בית הספר - מורים ומטפלות - הייתה בתהליך של גיבוש. כל ישיבה הייתה מעניינת ומילאה בסיפוק. שם נכרתה ברית הידידות האמיצה בין רחל וחנה ארסט, חברות שנמשכה לכל אורך חייה של רחל.
עם הזמן ילדה רחל 4 בנות יפות ומוצלחות: יעל (1923), תמר (תיממה, 1925), רזיה (1928) ושרהל'ה. אִמהּ, שגרה אתן בחדרן הקטן, בצפיפות, הפכה לסבתא מסורה לנכדותיה, כאשר רחל, שנפרדה מיעקב, התמסרה רוב הזמן לעבודתה.
מחינוך בבית הספר עברה רחל, בניגוד לרצונה, לעבוד כמטפלת בחולים ב"איזולטור". ההתחלה הייתה קשה, חדרים דלי ציוד, מטבחון קטן ושירותים לא נוחים. מהמטפלות נדרשה מסירות רבה לאורך כל שעות היממה. במשך 17 שנות עבודתה שם התפתח הבית. רחל התקשרה לחולים ויצרה עמם יחסים מיוחדים, בעיקר עם חולים סופניים, שרבים מהם גוועו בידיה.
אחרי הפילוג נכנסה רחל "לתת תור" במטבח, תור שנמשך למעלה מ-20 שנה. הייתה קמה מוקדם בבוקר כדי לפנק את המשכימים לעבודה ואת צוות המטבח בכוס קפה ו"עוגות שדה" מעשה ידיה. אחר כך המשיכה לעמוד ליד המחבת, מטגנת חביתות, קציצות, צ'יפס וכיו"ב, עובדת בשקט ובחריצות, כשהיא משאירה אחריה פינה מסודרת ומצוחצחת. תמיד מרוצה ומוצאת סיפוק בעבודתה.
בצד המטבח עבדה גם ב"תחביב", מכינה לנכדיה ולניניה מתנות: בובות, דובונים, תיקים, אנפילאות. ידיה זריזות וההספק שלה מדהים. עם השנים גדלה המשפחה והפכה לשבט. גם תנאי החיים השתפרו. החדרים הפכו לדירות עם שירותים ומטבחון, עם מרפסת גדולה, שבה זרמו החיים עם חנה ועם הנכדים והנינים. רחל דאגה לפנק את כולם בארוחות מנחה ביתיות וטעימות, עוגות ועוגיות, ומעשי מרקחת וריבות. וליד הבית טיפחה גינה נאה.
כאשר חלתה חנה ועברה לבית חרוב, עברה רחל לדירה קטנה סמוכה אליו, והפכה למלווה נאמנה של בית חרוב, מכניסה אליו רעננות, אופטימיות וקשר עם העולם החיצון.
רחל זכתה לנכדים ול-17 נינים. הייתה אהובה במשפחתה ובחברה העין חרודית כולה. 
נפטרה לקראת יום הולדתה ה-84.
יהא זכרה ברוך.

חסר רכיב