חסר רכיב

מינה עממי-כהן

מינה עממי-כהן
א' כסלו תרס"א - כ"ט אדר תשמ"ז
23.11.1900 - 30.3.1987
מינה נולדה ב-1900 בעיר ביאליסטוק שבפולניה. אביה, שמואל כהן, איש ספר וציוני נלהב, עשה כל חייו למען ציון וחינך את ילדיו לאהבת הארץ. הוא שר יפה ולימד אותם משירי ציון: "שאו ציונה נס ודגל" ועוד. היה מזמר זמירות שבת בלילות שבת כשהמשפחה שרה עמו. בבית, שהיה דתי, הקפידו על קלה כחמורה, אך על הילדים לא כפו למלא את כל המצוות מחוץ לבית.
מינה למדה בבית ספר מתוקן והמשיכה לתיכון. הייתה פעילה ב"צעירי ציון" ואחר כך ב"החלוץ", פעלה למען הקק"ל. 
בגיל 21 הגשימה את חלומה ועלתה לארץ - עלמה במלוא פריחתה, נאה, מקובלת בחברה ולה קול ערב ונעים. בעבודתה בבניין בדיר-אל-בלאח, פגשה את אליהו עממי, שעלה לארץ באותה שנה והיה חבר ב"חבורת העמק". מינה ואליהו, יחד עם "חבורת העמק", הצטרפו לעין חרוד ב-1923.
ב-1923 נישאו מינה ואליהו עממי בעין חרוד ופה נולדו שלושת ילדיהם: עוזי (1924), יצחק (חקי) (1926) ורוחל'ה (1930).
בבואם לעין חרוד, הפילוג עם תל יוסף עדיין העכיר את האווירה. מינה סודרה לעבודה בגן הירק ועל אף קשיי ההסתגלות הייתה שמחה. אל הוותיקים, אנשי העלייה השנייה, התייחסו בכבוד רב ומינה השתוקקה להכיר את לביא ואת טבנקין. ויכוחים מרים התקיימו באספות בין המצדדים לבין המתנגדים להצטרפות לתנועת הקיבוץ המאוחד. לבסוף בחרו בהצטרפות וזה הוכיח את עצמו, כאשר בימים קשים שלחה התנועה תגבורת של ידיים עובדות שהצילו את המצב.
במיוחד זכרה מינה את ועידת הקיבוץ המאוחד הרביעית שהתקיימה בעין חרוד. החברים התגייסו לקראתה ואווירה של חג פשטה במחנה. התרוממות הרוח נמשכה ימים רבים גם לאחר הוועידה.
ב-1935 עלה אביה של מינה ובא לעין חרוד. כאן חי 19 שנים וזכה לנכדים ולנינים.
מינה גידלה את הילדים כמעט לבד, כאשר אליהו תמיד פעיל - ב"הגנה", בנוטרות, בקורסים, נע ונד בדרכים, ובימים שקטים, מדריך ב"ארגון עובדי הפלחה" במשקים שונים. מינה נסכה חום ואהבה על הילדים כדי להפחית מגעגועיהם אל האב.
עם פרוץ מלחמת העולם השנייה התגייס אליהו לצבא הבריטי, פעיל כדרכו ארגן את מתנדבי היישוב העברי. ב-1942 נהרג בעלות רכבו על מוקש. מינה נשארה עם שלושת הילדים, משתדלת לשמור את צערה העמוק בתוכה ולהשקיע את כל כוחה ואהבתה בילדים, כשהיא להם גם אם וגם אב.
רוב שנותיה בעין חרוד עבדה מינה בטיפול בילדים, אהבה את המקום והייתה קשורה אליו מאוד. בעלת שטחי התעניינות רבים, כל המתרחש בארץ ובעולם עניין והעסיק אותה. קראה בשקיקה ספרים רבים ונהנתה לשוחח עליהם. הייתה מעורה בחיי עין חרוד והייתה אשת שיחה בכל נושא: אקטואליה, פוליטיקה, ספרות. בעלת הומור מיוחד ועומדת על דעתה לפי ערכיה, גם במחיר הפופולריות שלה.
זכתה לראות בנישואי ילדיה ובהולדת נכדיה וניניה, שאליהם הייתה מסורה ללא גבול.
בשנה האחרונה לחייה פגע בה שטף דם במוח וריתק אותה למיטה. בשוכבה ב"איזולטור" התביישה להיראות "בקלקלתה" וסירבה לצאת מחדרה. סבלה היה בעיקר נפשי. שטף הדם האחרון במוחה גאל אותה מסבל זה. בת 87 במותה.
יהי זכרה ברוך.
חסר רכיב