חסר רכיב

חיים הרמן

חיים הרמן
י"ב שבט תרס"ב - כ"ו סיון תשמ"ו
23.1.1902 - 3.7.1986
חיים נולד ב-1902 בעיר חוטין, בסרביה, בן שני למשפחה דתית וציונית בת 5 ילדים. למרות המצב הכלכלי הקשה בבית, השתדלו ההורים לתת לילדיהם חינוך יהודי וכללי רחב אופק. חיים למד בישיבה ואחר כך בבית ספר תיכון ממשלתי, בו סיים את לימודיו בהצטיינות רבה, במיוחד במתמטיקה. 
בגיל 18 התלבט אם להמשיך לימודים בפוליטכניקום או לעלות לארץ. 
ב-1921 פרצו מאורעות בארץ, בהן נרצח הסופר ברנר. חיים עם 5 חברים החליטו לעלות ארצה. מוריו הפצירו בו להמשיך בלימודיו אך הוא לא נשמע להם, היה נחוש בדעתו לעלות מיד.
בעלותו לארץ ב-1921, בגיל 19, מצעירי העלייה השלישית, הייתה העברית שגורה בפיו. בארץ החליט שלא להוציא מלה ברוסית וכה חזקה הייתה החלטתו שתוך זמן קצר שכח את שפת ילדותו.
תחילה עבד בחברת החשמל של רוטנברג והתבלט בכישוריו. ב-1922 שמע על הקיבוץ והחליט לעזוב הכל ולהגיע לעין חרוד. רוטנברג נדהם מהבחור המוכשר שמוכן לוותר על עתיד בטוח ומשכורת גבוהה לטובת רעב ועמל קשה עם החלוצים. הוא הבטיח לו הרים וגבעות, אך לשווא. 
ב-1922 הגיע חיים לעין חרוד, כאן פגש את פסיה וביחד הקימו משפחה. נולדו להם הבנות נירה (1932) ודליה (1937). חיים העלה את כל משפחתו לארץ. אחותו מרים והוריו הגיעו לעין חרוד.
בעין חרוד נשא חיים בעול התפקידים המרכזיים: סדרן עבודה, גזבר, מזכיר, מרכז בנין וחבר מזכירות במשך שנים רבות. מ-1939, במשך כ-30 שנה, היה מנהל החשבונות של הקיבוץ. במקביל לעבודתו זו היה גם מנהל חשבונות של בית הספר המשותף, חבר הנהלת הקואופרטיב בית-שאן-חרוד, ומטעמם היה גם חבר בוועדת הביקורת של התחבורה וחבר ועדת הביקורת של קופת חולים.
חיים היה ידוע ומוכר ב"ברית פיקוח" ונחשב לאחד מטובי מנהלי החשבונות. פעמים רבות הוצעה לו עבודת פיקוח בקיבוצים אחרים. הוא קיבל על עצמו כל עבודה בתנאי שלא תפגע בעבודתו במשק. גאוותו הייתה על כך שכל שנותיו היה הראשון להגיש מאזן, תמיד בזמן ותמיד מושלם.
היה מעורב בכל הנעשה במשק. כל ימיו וגם בזקנותו, עין חרוד והקיבוץ היו עולמו, אהב את  הקיבוץ, האמין בו ומעולם לא פקפק בדרכו. עם צאתו מהנהלת החשבונות במשק, המשיך לעבוד זמן מה באגודת המים ובקואופרטיב בית-שאן-חרוד. היציאה ממעגל העבודה במשק הייתה קשה לו, התקשה להשלים עם כך ששוב אינו יכול לתרום למשק. העבודה הייתה עבורו טעם החיים והצדקתם. הפסקת העבודה ומותה של פסיה ממחלה ב-1979 הקדירו את חייו.
כל חייו היה הצנוע שבצנועים. מעולם לא ביקש דבר ועל מה שקיבל היה אסיר תודה. היה שמח בחלקו. תמיד רצה לתת ולתרום, חיפש עבודה, לא חשוב איזו, העיקר לעבוד. ובעבודה מצא את מותו.
חיים, אחרון החבורה שבאה ב-1922 לעין חרוד, נפטר ב-1986 והוא בן 84.
יהא זכרו ברוך.
חסר רכיב