חסר רכיב

שושנה נחמני

שושנה נחמני
כ"א אב תרע"א - י' סיוון תשס"א
15.8.1911 - 1.6.2001
שושנה נולדה ב-1911 כבת בכורה בשם רוזה, לקארל ואלזה נחמן, בעיר ראשטט, גרמניה, על הגבול עם צרפת.
במלחמת העולם הראשונה גויס אביה ואמהּ ניהלה את החנות המשפחתית לצרכי סנדלרות. העוזרת הכפרית של המשפחה לימדה את הבנות (א) לא להתייאש במצבים קשים (ב) לדאוג שתמיד יהיה אוכל למשפחה. העוזרת סובבה עם הבנות בכפרים כדי להביא אוכל. בסיום המלחמה חכרה האם חלקת אדמה קטנה, בה גידלה ירקות ובשוליה זרעה פרחי נוי. מכאן אהבתה של שושנה לפרחים.
שושנה ו-4 אחיותיה למדו בבית ספר נוצרי. שנות ילדותה ונערותה זכורות לה כשנים מאושרות.
רק עם עליית המפלגה הנאצית בגרמניה החלו לחוש אנטישמיות והבנות עברו ללמוד בבית ספר יהודי.
כשגם מצבה הכלכלי של המשפחה הדרדר, נשלחה שושנה לפריז לעבוד כמטפלת בבנה של משפחה יהודית. שם למדה צרפתית והתיידדה עם קבוצת צעירים יהודים שברחו מגרמניה ושאפו לעלות ארצה. בצרפת התקבלה להכשרה באלזס דרך "החלוץ", הכירה את חנן ברגר והם נישאו בחתונה יפה שארגנה להם הקהילה.
ב-1935 עלו חנן ושושנה לארץ. הם ביקשו להצטרף לקיבוץ "ייקי" וכך הגיעו לקיבוץ שער הנגב - כפר סאלד היום - ששכן ליד גדרה. תחילה גרו באוהלים ועבדו בחקלאות אצל איכרי הסביבה. למרות התנאים הקשים היו מאושרים. 
כשהייתה שושנה בחודש השישי להריונה נהרג חנן בתאונת עבודה במחצבת גדרה. עברו עליה ימים קשים אבל היא מצאה נחמה בילד שייוולד לה.
כשהחלו צירי הלידה בזמן מאורעות 1936, צעדה שושנה ברגל מהקיבוץ לרופא בגדרה, בליווי 2 בחורים חמושים. הלידה הייתה קשה והתינוק, יורם, חלה מאוד. התנאים בשער הנגב הקשו על החלמתו ומשפחה מגדרה לקחה אותם לגור אתה כדי שיהיו נגישים לרופא.
ב-1937 הוטרדה שושנה ממצבה של המשפחה בגרמניה שהחמיר מאוד. ביוזמתה ובעזרת חברים מהקיבוץ, הצליחו תמורת כסף רב לשלטונות, להוציא את כל המשפחה מגרמניה. הם הצטרפו לשושנה בקיבוץ ומאוחר יותר עברו לגדרה, שם פתח האב סנדלריה.
ב-1939 הכירה שושנה את צבי סטריקובסקי, איש העלייה השנייה וחבר עין חרוד, שעזר לקיבוצים חדשים. הם נישאו ושושנה עברה לעין חרוד. צבי, באהבתו לשושנה, החליף את שם משפחתו לנחמני.
ב-1940 נולדה הבת לאה וב-1945 נולד הבן פנחס.
שושנה עבדה תחילה בבית התינוקות אך רוב שנותיה עבדה בלול, בו השקיעה את כל מרצה והתמחתה בכל סוגי העבודות.
ב-1973 נפטר צבי. שוב נשארה שושנה לבד, כשהיא ממשיכה לטפח את משפחתה ואף פעם לא הזניחה את אהבתה הגדולה לגידול פרחים.
בתחילת שנות ה-80 עזבה שושנה את הלול והתחילה לגדל צמחי נוי לשמחתה ולשמחת חברי עין חרוד. תחילה טיפחה חממה ליד ביתה וחילקה מפרי עמלה לכל המעוניין. כשה"עסק" התרחב שיפצו עבודה חלק מהלול הישן ושם פיתחה את חממת צמחי הנוי, שממנה נהנו כל חברי הקיבוץ.
כשהחלה בריאותה להידרדר, עברה לגור בבית חרוב. כאישה אנרגטית ועצמאית התקשתה שושנה להסתגל לתלות שנכפתה עליה. הקלו עליה הביקורים התכופים של בני משפחתה - אחיותיה, ילדיה ונכדיה שאותם תמיד טיפחה באהבה.
שושנה נפטרה בשנת ה-90 לחייה, מוקפת משפחה ענפה - ילדים, נכדים ונינים.
יהא זכרה ברוך.
חסר רכיב